Wystawa laureatów "Grafiki Warszawskiej 2006"

6-29 lipca 2007
Wystawa czynna /wtorek-piątek/ w godz. 11.00-17.00, /sobota-niedziela/ w godz. 11.00-14.00

  Konkurs Grafika Warszawska 2006
Konkurs „Grafika Warszawska” prowadzony jest od 1994 roku. Jest to jedna z niewielu cyklicznych imprez, która promuje współczesną grafikę. Poza Triennale Grafiki w Krakowie i Międzynarodowym Biennale Plakatu, „Grafika Warszawska” jest jedynym przeglądem o charakterze lokalnym, gdzie do artystycznego współzawodnictwa regularnie stają: profesorowie i studenci, artyści uznani i jeszcze nieznani. Nagradzane co miesiąc prace tworzą kolekcję należącą do Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, która po XIII edycji powiększyła się do 697 prac 119 autorów. Są wśród nich prace mistrzów takich jak: Anna Jelonek-Socha, Irena Snarska, Ewa Walawska, Leszek Hołdanowicz, Ryszard Gieryszewski czy Czesław Podgórski; prace wybitnych artystów średniego pokolenia jak: Andrzej Kalina, Marek Jaromski, Piotr Smolnicki, Wiesław Szamocki, i nieco młodszych: Elżbiety Baneckiej, Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej, Małgorzaty Dmitruk; w końcu prace najmłodszych artystów, którzy poza sukcesami odnoszonymi w konkursie „Grafika Warszawska”, zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach grafiki w Europie. Jest to jednocześnie przegląd graficznych technik, poczynając od odbitek we wszystkich tradycyjnych technikach metalowych, poprzez litografie, linoryty, serigrafie, techniki mieszane, a na technikach cyfrowych kończąc.

Wystawa w Galerii BWA zorganizowana jest przy współpracy z podległą Mazowieckiemu Centrum Kultury i sztuki Galerią TEST.
 
Jest plonem prowadzonej w 2006 roku XIII edycji konkursu, na którą wpłynęło 355 grafik prezentujących wysoki poziom warsztatowy i artystyczny. 71 nagród miesięcznych (w tym 36 nagród regulaminowych) przyznano 36. artystom. Licznie reprezentowani byli młodzi twórcy, wśród nich studenci i tegoroczni absolwenci uczelni plastycznych m.in.: Anna Fijałkowska, Monika Faber, Mariusz Arczewski, Hanna Zofia Talarek, Marianna Stuhr, Dorota Stefaniak, Katarzyna Kijek. Kilkoro spośród nich zostało laureatami Nagród Roku.

2 Henryk Opałka "Nuovo litos", litografia.jpg
Zwiedzanie wystawy z prof. St. Wieczorkiem.jpg
Wystawa 05.jpg
Interesujące rozmowy.jpg
4 Wiesław Szamocki "Dendroid VII", technika własna
Goście wernisażu.jpg
Wystawa 08.jpg
Wystawa 03.jpg
Dekorowanie prof. St. Wieczorka znaczkiem 550-lecia Skierniewic.jpg

 

 

  Zaloguj się

Prowadzenie serwisu: Strony WWW - KOSSUT PL Skierniewice