DSCF8161
DSCF8160
DSCF8192
DSCF8175
DSCF8167
  Ladislav Struhár

Ladislav Struhár urodził się 27 maja 1954 roku w Bratysławie. W roku 1974 ukończył Szkołę Średnią Sztuki Przemysłowej ze specjalnością fotografia użytkowa. Już od wczesnego dzieciństwa niezwylke bliska jego sercu była przyroda. Tęskonota za nią popchnęła go również do opuszczenia Bratysławy. Przeprowadził się na ziemie liptowskie i na sześć lat osiadł w Rużomberku. Od 1986 mieszka i tworzy w Hlohowcu. Głównym motywem jego twórczości jest przyroda, ale uznanie zdobył również jako fotograf obiektów architektonicznych. Oprócz tego fotografuje do katalogów i publikacji dla ośrodków ruchu turystycznego we Francji oraz Belgii.

Dzięki wyjątkowemu, artystycznemu odczuwaniu autora, fotografia jego przestaje być jedynie zapisem, ale staje się osobnym artystycznym dziełem, które swoimi plastycznymi i estetycznymi wartościami silnie oddziałuje na zmysły każdego człowieka. W preferowanych przez siebie motywach przyrodniczych zachwyca się niepowtarzalnym pięknem i zmiennością pejzażu, jego dziewiczością i uniezależnieniem od człowieka.

BW-1-z-poprawką-w-nazwisku-.gif
Biuro Wystaw Artystycznych w Skierniewicach oraz Instytut Słowacki w Warszawie zapraszają na wernisaż 1 czerwca /piątek/ 2007r. Galeria BWA Skierniewice ul.Reymonta 33 godz. 18.00. Wystawa czynna do 30 czerwca.

 

 

Ladislav Struhar jest autorem publikacji fotograficznych oraz współautorem kilku książek. Jest tez autorem ponad dwudziestu autorskich kalendarzy. Najbardziej znana jest jego podwójna publikacja o Słowacji, wydana w 2000 r., ,,Slovensko — Zem pod nohami" (,,Słowacja — Ziemia pod stopami") i ,,Slovensko — Zahrada snov" (,,Słowacja — Ogród snów"). Jego prace prezentowano na 17 samodzielnych wystawach, na Słowacji i na świecie — w Guttenstein (Austria). Nowym Jorku, na Hawajach, w De Penne i Stavele (Belgia), W Trondheim (Norwegia), w arabskim Abu Dhabi, w wegierskim Kaposvarze, w Pradze oraz Hranicy na Morawach (Republika Czeska). Ministerstwo Spraw Zagranicznych kupiło od niego fotografie artystyczne dla swoich placówek w Budapeszcie, Sofii, Taszkiencie i Warszawie.
W roku 2003 wydał książkę ,,Praha — kniha navstev" (,,Praga — księga gościa"). Najnowsza. jego publikacja, jest album fotograficzny o Bratysławie (Aktuell, 2004), w przygotowaniu album o parkach narodowych i rezerwatach na Słowacji (Lilium Aurum, 2004).

Poeta światła i kolorów, wrażliwy obserwator zmienności przyrody. Zdrowy fanatyzm i pomysłowość nie opuszczają go. Dla jednej jedynej fotografii gotów jest wstać nawet w środku nocy, wspinać się po stromych górskich ścieżkach, wejść na wierzchołek góry i cierpliwie czekać na tę swoją chwilę.
Marta Svitkova, Fototip 1998

Liptov.jpg   Tatry.jpg
  Zaloguj się

Prowadzenie serwisu: Strony WWW - KOSSUT PL Skierniewice