ZBIGNIEW KOŁACZEK

Urodził się w 1964 roku w Żyrardowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki w latach 1984 - 1989. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Ilustracji Książki prof. J. Stannego
( Ilustracje do książki ,,Rok 1984” G. Orwella.) Aneks z malarstwa w pracowni prof. J. Tchórzewskiego,
aneks z rysunku J. Tchórzewskiego, aneks z rysunku w pracowni prof. Z. Glazer.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją książkową i rysunkiem satyrycznym.
W latach 1992-1997 pracował w tygodniku dla dzieci ,,Pentliczek”, a w latach 1996 -1997 w dwutygodniku dla dzieci ,,Plac Słoneczny 4”.

W latach 1993-2006 publikował swoje rysunki na łamach ,,Gazety Wyborczej”. Jego prace publikowała również Rzeczpospolita, Focus, Halo Idea, Wiedza i Życie, Medycyna po dyplomie, Fikcje i Fakty, Ogrody, Murator, Spotkania z Warszawą, Wydawca, Warszawski Informator Kulturalny, Traveler - National Geographic, Gazeta Prawna ( Financial Times Polska ), Courier International ( Francja, Portugalia ).

Prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Francji, Słowacji, Niemczech, Finlandii, Hiszpanii, Bułgarii, Rumunii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Izraelu, Portugalii, Turcji, Słowenii,
Chorwacji, Brazylii, Urugwaju, Stanach Zjednoczonych, Serbii, Czechach, Austrii, Ukrainie, Mołdawii, Szwajcarii, Syrii, Egipcie, Azerbejdżanie, Macedonii i na Tajwanie.
Nagradzany w Polsce (Warszawa 1988, Katowice 1989, Sochaczew 1998; 2000, Włocławek 2005, Toruń 2006; 2008), Słowacji ( Piestany 1999 ), Chinach ( Taixing 2002, Szanghaj 2003 ), Macedonii ( Strumica 2008 ) i na Tajwanie ( Taipej 2000 ).

 

Zbigniew Kołaczek debiutował wystawą indywidualną w warszawskiej Galerii TEST we wrześniu 1989 roku.
Był cztery miesiące po dyplomie uzyskanym w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowniach ilustracji
prof. Janusza Stannego i malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego. Zachwycił ilustracjami do powieści George’a Orwella ,,Rok 1984” i kilkoma mocnymi, ekspresyjnymi obrazami wyimaginowanych głów. Wkrótce potem zaczął współpracować z ,,Gazetą Wyborczą”, ilustrował czasopisma i książki dla dzieci.
Stworzył styl rozpoznawalny od pierwszego wejrzenia. Jego prace komentowały otaczający nas świat. Mówiły o godziwym życiu. Rejestrował niepewność ludzkiej egzystencji, ludzkich losów. Pytał o sens istnienia, o kształt przyszłości.
Nadal głównym wątkiem twórczości Zbigniewa Kołaczka pozostaje ludzka godność, poczucie wolności, uwarunkowania i problemy codzienności. Artysta z niezwykłą wrażliwością opisuje i komentuje schorzenia współczesnego świata. Jego ilustracje i rysunki to nie tylko celne, błyskotliwe komentarze codziennych wydarzeń politycznych i społecznych, ale także wnikliwe pytania o wymiar i cenę człowieczeństwa, głęboko przemyślane, przekorne i wieloznaczne opowieści o naturze człowieka, jego postępkach, myślach i emocjach. Określają przestrzeń społecznej sprawiedliwości, uwypuklają szlachetne i odważne postawy etyczne i moralne. Przestrzegają przed dominacją jednych nad drugimi.
Osobny rozdział w twórczości Zbigniewa Kołaczka stanowią rysunki o polskiej obecności w Unii Europejskiej. Przed naszym wejściem do europejskiej wspólnoty Polacy dzielili się na ,,euroentuzjastów” i ,,eurosceptyków”. Zwyciężył rozsądek tych, którzy naszą drogę do współczesnej Europy budowali z nadzieją, optymizmem. Jesteśmy już równoprawnymi obywatelami Unii, uczestniczymy w jej życiu, codzienności.
Jednak nadal wpatrujemy się w ,,gwiezdny wianuszek” z różnorodnymi nastrojami i oczekiwaniami.
Polska obecność w Unii Europejskiej pojawia się w rysunkach Kołaczka w rozmaitych sytuacjach i kontekstach. Z dyskretnym poczuciem humoru artysta opisał nasze pierwsze kroki na ,,unijnych salonach”, opowiada jak łatwo zagubić się w unijnym labiryncie spraw ważnych i ulotnych, pierwszoplanowych i marginalnych. Z przymrużeniem oka spogląda na ,,poważne” i ,,niepoważne” problemy nurtujące unijną rodzinę. Mówi o ludzkiej zachłanności i pazerności, które zagrażają swobodzie przekonań i poczynań, rodzą przeróżne zagrożenia, prowadzą do zniewolenia.

Jerzy Brukwicki

  Prace
10
002
07
04
06
005
16
03
08
12
007
001

 

 

  Zaloguj się

Prowadzenie serwisu: Strony WWW - KOSSUT PL Skierniewice