Nina Deredos Jezioro Roś, 1997 suchy pastel, 20x28
Wojciech Rutkowski, z cyklu Rzeka III, 1995,  pastel olejny, 45x32
Krystyna Bieniek, Rośliny na urwisku, 1983, olej na płótnie, 38x46
06 wernisaż
Nina Deredos, Parasol, 1997, suchy pastel, 20x28
14 wystawa
Karol Grabowski, Marcin i dziewczyna, 1985, fotografia, 43x63
Zbigniew Osiński, Sadkowice II, 1984,olej na płótnie, 65x54
02 wernisaż
11 wystawa

AUTORZY PREZENTOWANYCH PRAC:
 
Krystyna BIENIEKAnna BROKOWSKA Nina DEREDOS Karol GRABOWSKI Dorota HERBIK
Wojciech KRAWCZYK Jan KRUSCHEPaweł LASIK Maria ZIĄBKA- LASIK Tymoteusz LEKLER
Ajdyn ŁAZIMOW Wiesław MACIEJEWSKI Ryszard MALISZEWSKI Zofia MRÓZ Henryka NETZEL Anna ORLIŃSKA
Zbigniew OSIŃSKIEmilia NOŻKO-PAPROCKA Maciej PIEŃKOWSKIStanisław ROMANIAK
Wojciech RUTKOWSKI Marek SADOWSKI Elżbieta ZAJĄCZKOWSKA Zdzisław WALTER Anna WOJTUNIK

Krystyna Bieniek /Warszawa/

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Tadeusza Kulisiewicza uzyskała w 1956 r. Miała szereg wystaw indywidualnych: m.in.: w Sofii, Bukareszcie, Egerze, Budapeszcie, Pradze, Berlinie, Rzymie, Erewaniu; Romanshorm (Szwajcaria). Brała udział w wystawach zbiorowych: okręgowych, ogólnopolskich, międzynarodowych, prezentacjach sztuki polskiej za granicą min.: w Argentynie, Brazylii, Sri Lance, Algierii, Tunezji, Maroku. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą.

Anna Brokowska /Warszawa, Psary/

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom uzyskała w 1953 r. Była pierwszym absolwentem PWSSP w Łodzi zatrudnionym w przemyśle jedwabniczym jako projektant druku na tkaninie odzieżowej (jedwab, aksamit). Równolegle pracowała w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie pod kierownictwem prof. Wandy Telakowskiej. W latach 1953 - 1983 była rzeczoznawcą MKiS. W latach 1966 - 1983 jako inspektor d/s Kultury Ubiory w Związku CEPELIA propagowała piękno polskiego folkloru w kraju i za granicą. Była organizatorem konkursów i pokazów mody poświęconych adaptacji stroju ludowego w odzieży współczesnej. Projektowała gobeliny, kilimy, dywany - rękodzieło realizowane w spółdzielniach: ŁAD, KORONKA, SZTUKA ŁOWICKA, WANDA RĘKODZIEŁO ARTYSTYCZNE, PODHALAŃSKA, PILSKO, REGION. Tematyka polskiego pejzażu i roślinności w gobelinach cieszyła się dużym zainteresowaniem w kraju i za granicą: we Francji, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Australii, Kanadzie, USA. Poza profesją sztuki użytkowej zawsze pasjonuje się malarstwem wykonując je w technikach akwareli, pastelu olejnego i akrylu. Prace artystki dotarły do Francji, Niemiec, Kanady, Szwecji. Jest laureatką wielu nagród na konkursach tkanin odzieżowych i artystycznych (gobeliny, kilimy), jak również w dziedzinie malarstwa. W 2006 r. w Galerii BWA miała miejsce wystawa retrospektywna z okazji 50-lecia pracy twórczej artystki.

Nina Deredos

Studiowała na Wydziale Tkaniny w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom w 1990 r. w Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej Drukowanej i w Pracowni Malarstwa. Zajmuje się tkaniną unikatową gobelinem, grafiką i malarstwem. Karol Grabowski /Żyrardów/

Artysta fotografik. Z fotografią, filmem i malarstwem związany od 1972 roku. Debiutował artystycznie w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi jako fotosista w filmie Stanisława Różewicza "Drzwi w murze" (wg. scenariusza Tadeusza Różewicza). Był asystentem słynnego operatora Zbigniewa Hartwiga. Jest absolwentem: Studium Reklamy i Marketingu w Warszawie i Studium Reklamy w Ciechanowie /1975i 1977/, Wydziału Fotografii Artystycznej Akademii Filmowej w Pradze (FAMU) (1978-1982), gdzie był również asystentem (1982-1986). Ukończył Podyplomowe Artystyczne Studia Doktoranckie w zakresie fotografii artystycznej.. Członek Czeskiego Związku Artystów od 1983. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1985. Pedagog fotografii artystycznej i mediów wizualnych. Twórca kilkudziesięciu wystaw autorskich i wielu zbiorowych.

Dorota Herbik /Łódź/

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w latach 1985-1990. Dyplom w 1990 r. w pracowni gobelinu prof. A. Starczewskiego oraz w Pracowni Malarstwa A. Szonerta. Zajmuje się gobelinem, malarstwem, rysunkiem i grafiką. Indywidualne wystawy w Łodzi, Norwegii, USA. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Skandynawii i Hiszpanii.

Wojciech Krawczyk /Skierniewice/

Urodził się w 1922 r., zmarł w 1994 r. Skierniewicach. W latach 1948 – 1950 odbył 3 - letnie studia na Wydziale Architektury Szkoła w Newton Abbot (hrabstwo Devon). W latach 1951 – 1955 studiował w Studium Malarstwa Sztalugowego i Rysunku w Londynie pod kierunkiem Mariana Szyszko – Bogusza i Feliksa Topolskiego (Społeczność Akademicka Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie). W 1984 uzyskał uprawnienia twórcy MKiS.

Jan Krusche

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom w 1982 r. Zajmuje się malarstwem i architekturą wnętrz. Udział w kilku plenerach i wystawach. Prace w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

Paweł Lasik /Warszawa/

Urodził się w 1941 r. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni A. Nachta-Samborskiego w 1967 r. Profesor macierzystej uczelni. Debiutował w 1970 r. w Galerii Sztuki Współczesnej w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką warsztatową. W swoich dziełach przedstawia ludyczny i groteskowy świat postaci z małych miasteczek i wsi. Posiada wielki zbiór rysunków i słownych do nich komentarzy ,tzw. ”słowotoków”. Realizuje cykle malarskie „Zdarzenia” i „Figury”. Odbył wiele podróży artystycznych m.in.: do Francji, Rosji, Hiszpanii, Grecji, Indii, Meksyku. Wystawiał m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Paryżu, Londynie, Zurychu, Berlinie, Düsseldorfie, Saragossie, Tel Awiwie, Atenach i Chicago. Laureat licznych nagród. Prace w zbiorach muzealnych, kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Maria Ziąbka-Lasik /Warszawa/

Studia w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Rysunku w pracowniach prof. Michała Byliny i prof. Stanisława Poznańskiego. Dyplom na Wydziale Grafiki i Wystawiennictwa w pracowni prof. Józefa Mroszczaka w 1969 r. W swojej twórczości skupia się głównie na tematyce „pejzaż” i „koń”. Jest wieloletnim współpracownikiem Telewizji Polskiej S.A. w Warszawie.

Tymoteusz Lekler /Łódź/

Studia w PWSSP w Łodzi. Dyplom na Wydziale Tkaniny w 1978 r. Twórczość w dziedzinie tkaniny, rzeźby i fotografii. 20 wystaw indywidualnych. Udział w ponad 50 wystawach zbiorowych. Prace w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

Ajdyn Łazimow /Warszawa/

Absolwent Akademii Filmowej WGIK w Moskwie. Studia na Wydziale Scenografii w latach 1976-80. W latach 1982-1990 twórca scenografii do filmów fabularnych i animowanych w Wytwórni Filmowej ,,Azerbejdżanfilm" w Baku i „Soyuzmultfilm” w Moskwie. W 1986 r. wziął udział w Wystawie Zbiorowej Scenografów Filmowych Azerbejdżanu. Od 1994 r. współpracuje z Agencjami Reklamowymi - realizuje filmy animowane komputerowo, scenografie do filmów reklamowych, ilustracje do publikacji książkowych, projekty graficzne.

Wiesław Maciejewski /Łódź/

Od 1952 r. był członkiem Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 1963 r. członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Był laureatem wielu nagród ZPAF. Zajmował się fotografią artystyczną i rysunkiem. Miał w dorobku wiele wystaw indywidualnych i udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych - krajowych i zagranicznych.

Ryszard Maliszewski /Warszawa/

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1956 r, (pracownie prof. T. Dominika i prof. Gostowskiego. Twórczość w zakresie malarstwa, i tkaniny. Udział w wystawach indywidualnych. Prace w zbiorach: w kraju i za granicą, w Austrii, Szwajcarii, Holandii, Szwecji, Anglii, USA.

Zofia Mróz /Warszawa/

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1955 r. Uprawia grafikę artystyczną, użytkową, wystawiennictwo (od r. 1949 była współprojektantem Dożynek Centralnych). Brała udział w wystawach krajowych i zagranicznych, plenerach i wystawach poplenerowach. Wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą m.in. Komlo (Węgry), Galeria im. Turen w Berlinie, Moskwa, Ulan Bator, Barcelona, Lipsk.

Henryka Netzel /Łódź /

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Tkaniny. Dyplom w 1969 r. Zajmuje się malarstwem oraz projektowaniem biżuterii

Zbigniew Osiński /Żyrardów/

Urodził się w 1955 r. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie i otrzymał tytuł technika-wystawiennika. W 1980 roku ukończył Wydział Wzornictwa Przemysłowego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując dyplom z projektowania form przemysłowych w pracowni doc. Andrzeja Wróblewskiego. W latach 1985-2004 projektował i realizował dla Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie około 70 różnotematycznych ekspozycji wystawienniczych wraz z materiałami towarzyszącymi takimi jak: katalogi, plakaty i zaproszenia. Od 1983 roku współpracuje z Biurem Wystaw Artystycznych w Skierniewicach.

Anna Orlińska /Nieporęt/

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1975-80. Dyplom uzyskała na Wydziale Wystawiennictwa. Zajmuje się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w Polsce, Francji, Szwecji, PRA, Belgii, Holandii i USA.

Emilia Maria Nożko-Paprocka /Warszawa/

Ur. w 1939 r. zmarła w 1980 r. Zajmowała się malarstwem i grafiką. W 1955 ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Najczęściej stosowaną przez nią techniką była litografia. Uczestniczyła w wielu wystawach organizowanych zarówno w kraju jak i zagranicą. Była laureatką wielu nagród. Uzyskała m.in. III miejsce w konkursie na znak graficzny dla Galerii Sztuki Zachęta/1966/, I miejsce w Międzynarodowym Biennale Sztuki w Barcelonie „Sport w sztuce” (1971), brązowy medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Figuratywnej w Rzymie (1972), brązowy medal na Wystawie Sztuki Międzynarodowej Federacji Kobiet w Atenach (1973), Złoty Wawrzyn za kompozycje plastyczne na temat sportu w Warszawie (1976). Emilia Maria Nożko-Paprocka była autorką znaków graficznych Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich (stylizowana krowa umieszczana m.in. na opakowaniach masła) i Centralnego Związku Drobiarskiego „CEDROB” (wpisany w okrąg stylizowany kurczak), za które otrzymała pierwsze nagrody konkursowe. Ponadto była autorką wielu okładek i obwolut książek, albumów i opracowań. Maciej Pieńkowski /Warszawa, Grójec/

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom w 1981 r. Zajmuje się architekturą wnętrz i malarstwem. Udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Prace w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

Stanisław Romaniak /Bobrowniki/

Urodził się w 1948 r. w Zakopanem jest rzeźbiarzem i poetą. Jako poeta debiutował w 1967 r. na łamach czasopisma "Wieści" w Krakowie. W 1975 r. w Klubie Dziennikarz zorganizował pierwsza wystawę swoich prac od tego czasu miał ich ponad 100 w kraju i za granicą. Oryginalne rzeźby Romaniaka prezentowano w Szwecji, Austrii, Czechosłowacji, Japonii Niemczech, USA Afryce Południowej, Danii, Włoszech, Portugalii i oczywiście w wielu galeriach w Polsce, Artysta pokazuje swoje rzeźby, w sposób które są rodzajem spektaklu, happeningu. Rzeźba znajduje początek w tradycji ludowej ludowym zdobnictwie , surowe. Od 1978 roku mieszkał w Skierniewicach. W Skierniewicach wybudował dom w którym od 1983 r. działała Galeria „Gazdówka”. Służyła wielu twórcom, odbywały się tam spotkania z poetami, podróżnikami, wystawy prac dzieci I twórców profesjonalnych. Przy „Gazdówce” dział Elitarny Klub Miłośników Kultury i Sztuki. Od 2005 r. mieszka i tworzy w Bobrownikach, w powiecie łowickim, gmina Nieborów. Tu ma swoją pracownię i galerię "Gazdówka".

Wojciech Rutkowski /Warszawa/

Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u prof. Janiny Wilczyńskiej i prof. Jana Kurzątkowskiego (1962-1967). Od ukończenia studiów wiele podróżował. Miał wiele indywidualnych wystaw, w tym największe w Warszawie, Delhi, Nowym Jorku, Hamburgu, Wiedniu i Wiesbaden. Uczestniczył również w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, okręgowych i plenerowych. Odznaczony Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, otrzymał również wiele nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa.

Marek Sadowski /Skierniewice/

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1975-81. Dyplom uzyskał na Wydziale Architektury Wnętrz w 1981 r. Zajmuje się architekturą wnętrz, malarstwem i grafiką. Obrazy w zbiorach państwowych i prywatnych w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Francji, U.S.A., Jugosławii. Kilkanaście wystaw indywidualnych. Udział w blisko 30 wystawach zbiorowych.

Zdzisław Walter /Łódź/

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom w 1965 roku. Zajmuje się malarstwem i fotografią. Uczestnik ponad 100 wystaw zbiorowych malarstwa i fotografii w kraju i za granicą. Posiada w dorobku artystycznym kilkanaście wystaw autorskich. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, z których najbardziej sobie ceni Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii w Warszawie w Zachęcie w roku 1967, Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Sztuki na Ogólnopolskiej Wystawie Akwareli w Lublinie w roku 1996 oraz drugą nagrodę na Triennale Rysunku we Wrocławiu. Posiada prace w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Szczecinie i we Wrocławiu, Muzeum na Majdanku w Lublinie, w zbiorach Biur Wystaw Artystycznych w Łodzi i w Sieradzu oraz licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Anna Wojtunik /Łódź/

Ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 1993 r. Zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej i fotografią. Udział w kilku wystawach zbiorowych.

Elżbieta Zajączkowska /Warszawa/

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1978 r. na Wydziale Architektu¬ry Wnętrz. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, malarstwem i grafiką komputerową. Przez 7 lat była pedagogiem w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. W 1988 r. Udział w wielu wystawach zbiorowych. Wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie Miniatur w Toronto.

 

 

  Zaloguj się

Prowadzenie serwisu: Strony WWW - KOSSUT PL Skierniewice