01 wernisaż
Krystyna Bieniek, Impresje z Nieborowa, 1983, olej na płótnie, 38x46
Ajdyn Łazimow, Poddąbie, 1999, fotografia, 20x30
Anna Wojtunik, z cyklu Wstęgi, 1998, fotografia 25 x 17,5
Anna Orlińska, Szumy na Tanwi 1998, pastel olejny, 28x41
06 wystawa
08 wystaw
Maciej Pieńkowski, Poranek, 1997, fotografia, 35x27
Karol Grabowski, Marcin i dziewczyna, 1985, fotografia, 43x63
Zofia Mróz, Łąka, 1979, olej na płótnie, 60x50

AUTORZY PREZENTOWANYCH PRAC:
 
Krystyna BIENIEKAnna BROKOWSKA Nina DEREDOS Karol GRABOWSKI Dorota HERBIK
Wojciech KRAWCZYK Jan KRUSCHEPaweł LASIK Maria ZIĄBKA- LASIK Tymoteusz LEKLER
Ajdyn ŁAZIMOW Wiesław MACIEJEWSKI Ryszard MALISZEWSKI Zofia MRÓZ Henryka NETZEL Anna ORLIŃSKA
Zbigniew OSIŃSKIEmilia NOŻKO-PAPROCKA Maciej PIEŃKOWSKIStanisław ROMANIAK
Wojciech RUTKOWSKI Marek SADOWSKI Elżbieta ZAJĄCZKOWSKA Zdzisław WALTER Anna WOJTUNIK

Krystyna Bieniek /Warszawa/

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Tadeusza Kulisiewicza uzyskała w 1956 r. Miała szereg wystaw indywidualnych: m.in.: w Sofii, Bukareszcie, Egerze, Budapeszcie, Pradze, Berlinie, Rzymie, Erewaniu; Romanshorm (Szwajcaria). Brała udział w wystawach zbiorowych: okręgowych, ogólnopolskich, międzynarodowych, prezentacjach sztuki polskiej za granicą min.: w Argentynie, Brazylii, Sri Lance, Algierii, Tunezji, Maroku. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą.

Anna Brokowska /Warszawa, Psary/

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom uzyskała w 1953 r. Była pierwszym absolwentem PWSSP w Łodzi zatrudnionym w przemyśle jedwabniczym jako projektant druku na tkaninie odzieżowej (jedwab, aksamit). Równolegle pracowała w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie pod kierownictwem prof. Wandy Telakowskiej. W latach 1953 - 1983 była rzeczoznawcą MKiS. W latach 1966 - 1983 jako inspektor d/s Kultury Ubiory w Związku CEPELIA propagowała piękno polskiego folkloru w kraju i za granicą. Była organizatorem konkursów i pokazów mody poświęconych adaptacji stroju ludowego w odzieży współczesnej. Projektowała gobeliny, kilimy, dywany - rękodzieło realizowane w spółdzielniach: ŁAD, KORONKA, SZTUKA ŁOWICKA, WANDA RĘKODZIEŁO ARTYSTYCZNE, PODHALAŃSKA, PILSKO, REGION. Tematyka polskiego pejzażu i roślinności w gobelinach cieszyła się dużym zainteresowaniem w kraju i za granicą: we Francji, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Australii, Kanadzie, USA. Poza profesją sztuki użytkowej zawsze pasjonuje się malarstwem wykonując je w technikach akwareli, pastelu olejnego i akrylu. Prace artystki dotarły do Francji, Niemiec, Kanady, Szwecji. Jest laureatką wielu nagród na konkursach tkanin odzieżowych i artystycznych (gobeliny, kilimy), jak również w dziedzinie malarstwa. W 2006 r. w Galerii BWA miała miejsce wystawa retrospektywna z okazji 50-lecia pracy twórczej artystki.

Nina Deredos

Studiowała na Wydziale Tkaniny w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom w 1990 r. w Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej Drukowanej i w Pracowni Malarstwa. Zajmuje się tkaniną unikatową gobelinem, grafiką i malarstwem. Karol Grabowski /Żyrardów/

Artysta fotografik. Z fotografią, filmem i malarstwem związany od 1972 roku. Debiutował artystycznie w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi jako fotosista w filmie Stanisława Różewicza "Drzwi w murze" (wg. scenariusza Tadeusza Różewicza). Był asystentem słynnego operatora Zbigniewa Hartwiga. Jest absolwentem: Studium Reklamy i Marketingu w Warszawie i Studium Reklamy w Ciechanowie /1975i 1977/, Wydziału Fotografii Artystycznej Akademii Filmowej w Pradze (FAMU) (1978-1982), gdzie był również asystentem (1982-1986). Ukończył Podyplomowe Artystyczne Studia Doktoranckie w zakresie fotografii artystycznej.. Członek Czeskiego Związku Artystów od 1983. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1985. Pedagog fotografii artystycznej i mediów wizualnych. Twórca kilkudziesięciu wystaw autorskich i wielu zbiorowych.

Dorota Herbik /Łódź/

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w latach 1985-1990. Dyplom w 1990 r. w pracowni gobelinu prof. A. Starczewskiego oraz w Pracowni Malarstwa A. Szonerta. Zajmuje się gobelinem, malarstwem, rysunkiem i grafiką. Indywidualne wystawy w Łodzi, Norwegii, USA. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Skandynawii i Hiszpanii.

Wojciech Krawczyk /Skierniewice/

Urodził się w 1922 r., zmarł w 1994 r. Skierniewicach. W latach 1948 – 1950 odbył 3 - letnie studia na Wydziale Architektury Szkoła w Newton Abbot (hrabstwo Devon). W latach 1951 – 1955 studiował w Studium Malarstwa Sztalugowego i Rysunku w Londynie pod kierunkiem Mariana Szyszko – Bogusza i Feliksa Topolskiego (Społeczność Akademicka Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie). W 1984 uzyskał uprawnienia twórcy MKiS.

Jan Krusche

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom w 1982 r. Zajmuje się malarstwem i architekturą wnętrz. Udział w kilku plenerach i wystawach. Prace w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

Paweł Lasik /Warszawa/

Urodził się w 1941 r. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni A. Nachta-Samborskiego w 1967 r. Profesor macierzystej uczelni. Debiutował w 1970 r. w Galerii Sztuki Współczesnej w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką warsztatową. W swoich dziełach przedstawia ludyczny i groteskowy świat postaci z małych miasteczek i wsi. Posiada wielki zbiór rysunków i słownych do nich komentarzy ,tzw. ”słowotoków”. Realizuje cykle malarskie „Zdarzenia” i „Figury”. Odbył wiele podróży artystycznych m.in.: do Francji, Rosji, Hiszpanii, Grecji, Indii, Meksyku. Wystawiał m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Paryżu, Londynie, Zurychu, Berlinie, Düsseldorfie, Saragossie, Tel Awiwie, Atenach i Chicago. Laureat licznych nagród. Prace w zbiorach muzealnych, kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Maria Ziąbka-Lasik /Warszawa/

Studia w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Rysunku w pracowniach prof. Michała Byliny i prof. Stanisława Poznańskiego. Dyplom na Wydziale Grafiki i Wystawiennictwa w pracowni prof. Józefa Mroszczaka w 1969 r. W swojej twórczości skupia się głównie na tematyce „pejzaż” i „koń”. Jest wieloletnim współpracownikiem Telewizji Polskiej S.A. w Warszawie.

Tymoteusz Lekler /Łódź/

Studia w PWSSP w Łodzi. Dyplom na Wydziale Tkaniny w 1978 r. Twórczość w dziedzinie tkaniny, rzeźby i fotografii. 20 wystaw indywidualnych. Udział w ponad 50 wystawach zbiorowych. Prace w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

Ajdyn Łazimow /Warszawa/

Absolwent Akademii Filmowej WGIK w Moskwie. Studia na Wydziale Scenografii w latach 1976-80. W latach 1982-1990 twórca scenografii do filmów fabularnych i animowanych w Wytwórni Filmowej ,,Azerbejdżanfilm" w Baku i „Soyuzmultfilm” w Moskwie. W 1986 r. wziął udział w Wystawie Zbiorowej Scenografów Filmowych Azerbejdżanu. Od 1994 r. współpracuje z Agencjami Reklamowymi - realizuje filmy animowane komputerowo, scenografie do filmów reklamowych, ilustracje do publikacji książkowych, projekty graficzne.

Wiesław Maciejewski /Łódź/

Od 1952 r. był członkiem Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 1963 r. członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Był laureatem wielu nagród ZPAF. Zajmował się fotografią artystyczną i rysunkiem. Miał w dorobku wiele wystaw indywidualnych i udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych - krajowych i zagranicznych.

Ryszard Maliszewski /Warszawa/

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1956 r, (pracownie prof. T. Dominika i prof. Gostowskiego. Twórczość w zakresie malarstwa, i tkaniny. Udział w wystawach indywidualnych. Prace w zbiorach: w kraju i za granicą, w Austrii, Szwajcarii, Holandii, Szwecji, Anglii, USA.

Zofia Mróz /Warszawa/

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1955 r. Uprawia grafikę artystyczną, użytkową, wystawiennictwo (od r. 1949 była współprojektantem Dożynek Centralnych). Brała udział w wystawach krajowych i zagranicznych, plenerach i wystawach poplenerowach. Wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą m.in. Komlo (Węgry), Galeria im. Turen w Berlinie, Moskwa, Ulan Bator, Barcelona, Lipsk.

Henryka Netzel /Łódź /

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Tkaniny. Dyplom w 1969 r. Zajmuje się malarstwem oraz projektowaniem biżuterii

Zbigniew Osiński /Żyrardów/

Urodził się w 1955 r. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie i otrzymał tytuł technika-wystawiennika. W 1980 roku ukończył Wydział Wzornictwa Przemysłowego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując dyplom z projektowania form przemysłowych w pracowni doc. Andrzeja Wróblewskiego. W latach 1985-2004 projektował i realizował dla Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie około 70 różnotematycznych ekspozycji wystawienniczych wraz z materiałami towarzyszącymi takimi jak: katalogi, plakaty i zaproszenia. Od 1983 roku współpracuje z Biurem Wystaw Artystycznych w Skierniewicach.

Anna Orlińska /Nieporęt/

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1975-80. Dyplom uzyskała na Wydziale Wystawiennictwa. Zajmuje się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w Polsce, Francji, Szwecji, PRA, Belgii, Holandii i USA.

Emilia Maria Nożko-Paprocka /Warszawa/

Ur. w 1939 r. zmarła w 1980 r. Zajmowała się malarstwem i grafiką. W 1955 ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Najczęściej stosowaną przez nią techniką była litografia. Uczestniczyła w wielu wystawach organizowanych zarówno w kraju jak i zagranicą. Była laureatką wielu nagród. Uzyskała m.in. III miejsce w konkursie na znak graficzny dla Galerii Sztuki Zachęta/1966/, I miejsce w Międzynarodowym Biennale Sztuki w Barcelonie „Sport w sztuce” (1971), brązowy medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Figuratywnej w Rzymie (1972), brązowy medal na Wystawie Sztuki Międzynarodowej Federacji Kobiet w Atenach (1973), Złoty Wawrzyn za kompozycje plastyczne na temat sportu w Warszawie (1976). Emilia Maria Nożko-Paprocka była autorką znaków graficznych Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich (stylizowana krowa umieszczana m.in. na opakowaniach masła) i Centralnego Związku Drobiarskiego „CEDROB” (wpisany w okrąg stylizowany kurczak), za które otrzymała pierwsze nagrody konkursowe. Ponadto była autorką wielu okładek i obwolut książek, albumów i opracowań. Maciej Pieńkowski /Warszawa, Grójec/

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom w 1981 r. Zajmuje się architekturą wnętrz i malarstwem. Udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Prace w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

Stanisław Romaniak /Bobrowniki/

Urodził się w 1948 r. w Zakopanem jest rzeźbiarzem i poetą. Jako poeta debiutował w 1967 r. na łamach czasopisma "Wieści" w Krakowie. W 1975 r. w Klubie Dziennikarz zorganizował pierwsza wystawę swoich prac od tego czasu miał ich ponad 100 w kraju i za granicą. Oryginalne rzeźby Romaniaka prezentowano w Szwecji, Austrii, Czechosłowacji, Japonii Niemczech, USA Afryce Południowej, Danii, Włoszech, Portugalii i oczywiście w wielu galeriach w Polsce, Artysta pokazuje swoje rzeźby, w sposób które są rodzajem spektaklu, happeningu. Rzeźba znajduje początek w tradycji ludowej ludowym zdobnictwie , surowe. Od 1978 roku mieszkał w Skierniewicach. W Skierniewicach wybudował dom w którym od 1983 r. działała Galeria „Gazdówka”. Służyła wielu twórcom, odbywały się tam spotkania z poetami, podróżnikami, wystawy prac dzieci I twórców profesjonalnych. Przy „Gazdówce” dział Elitarny Klub Miłośników Kultury i Sztuki. Od 2005 r. mieszka i tworzy w Bobrownikach, w powiecie łowickim, gmina Nieborów. Tu ma swoją pracownię i galerię "Gazdówka".

Wojciech Rutkowski /Warszawa/

Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u prof. Janiny Wilczyńskiej i prof. Jana Kurzątkowskiego (1962-1967). Od ukończenia studiów wiele podróżował. Miał wiele indywidualnych wystaw, w tym największe w Warszawie, Delhi, Nowym Jorku, Hamburgu, Wiedniu i Wiesbaden. Uczestniczył również w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, okręgowych i plenerowych. Odznaczony Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, otrzymał również wiele nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa.

Marek Sadowski /Skierniewice/

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1975-81. Dyplom uzyskał na Wydziale Architektury Wnętrz w 1981 r. Zajmuje się architekturą wnętrz, malarstwem i grafiką. Obrazy w zbiorach państwowych i prywatnych w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Francji, U.S.A., Jugosławii. Kilkanaście wystaw indywidualnych. Udział w blisko 30 wystawach zbiorowych.

Zdzisław Walter /Łódź/

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom w 1965 roku. Zajmuje się malarstwem i fotografią. Uczestnik ponad 100 wystaw zbiorowych malarstwa i fotografii w kraju i za granicą. Posiada w dorobku artystycznym kilkanaście wystaw autorskich. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, z których najbardziej sobie ceni Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii w Warszawie w Zachęcie w roku 1967, Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Sztuki na Ogólnopolskiej Wystawie Akwareli w Lublinie w roku 1996 oraz drugą nagrodę na Triennale Rysunku we Wrocławiu. Posiada prace w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Szczecinie i we Wrocławiu, Muzeum na Majdanku w Lublinie, w zbiorach Biur Wystaw Artystycznych w Łodzi i w Sieradzu oraz licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Anna Wojtunik /Łódź/

Ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 1993 r. Zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej i fotografią. Udział w kilku wystawach zbiorowych.

Elżbieta Zajączkowska /Warszawa/

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1978 r. na Wydziale Architektu¬ry Wnętrz. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, malarstwem i grafiką komputerową. Przez 7 lat była pedagogiem w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. W 1988 r. Udział w wielu wystawach zbiorowych. Wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie Miniatur w Toronto.

 

 

  Zaloguj się

Prowadzenie serwisu: Strony WWW - KOSSUT PL Skierniewice